Vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir? vitamin eksikliği ne demek? vitamin eksikliği nedir? saraçlık kullanım anlamı nedir? gibi sorular için vitamin eksikliği belirtilerini arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Vitamin eksikliği anemisi, normal vitaminlerden daha az miktarda olduğunda, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliğidir. Vitamin eksikliği anemisine bağlı vitaminler folat, vitamin B-12 ve C vitamini içerir.

Yeterli folat, B-12 vitamini veya C vitamini tüketmezseniz, vitamin eksikliği anemisi oluşabilir. Vücudunuz bu vitaminleri emmekte veya işlemekte zorlanıyorsa, vitamin eksikliği anemisi oluşabilir.

Tüm anemilere vitamin eksikliği neden olmaz. Diğer nedenler arasında demir eksikliği ve bazı kan hastalıkları sayılabilir. Bu yüzden doktorunuzun aneminizi teşhis ve tedavi etmesini sağlamak önemlidir. Vitamin eksikliği anemisi genellikle vitamin takviyeleri ve diyetinizdeki değişiklikler ile düzeltilebilir.

Vitamin eksikliği anemisi belirtileri ve belirtileri şunlardır:

Yorgunluk

Nefes darlığı

Baş dönmesi

Soluk veya sarımsı cilt

Düzensiz kalp atışı

Kilo kaybı

Elleriniz ve ayaklarınızda uyuşma veya karıncalanma

Kas Güçsüzlüğü

Kişilik değişiklikleri

Kararsız hareketler

Zihinsel karışıklık veya unutkanlık

Vitamin eksiklikleri genellikle birkaç aydan yada yıldan sonra yavaş yavaş gelişir. Vitamin eksikliği belirtileri ilk başta anlaşılmaz olabilir, ancak eksiklik arttıkça belirtileri artar.

Nedenler

Vitamin eksikliği anemisi vücudunuzun yeterli sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretmek için gerekli vitaminlere sahip olmadığı zaman ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri vücudunuzdaki akciğerlerden oksijen taşır. Diyetiniz belirli vitaminlerde yoksa, vitamin eksikliği anemisi gelişebilir. Ya da vitamin eksikliği anemisi gelişebilir çünkü vücudunuz yediğiniz besinlerden besin maddelerini düzgün bir şekilde ememez.

Megaloblastik anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemilerinin nedenleri şunlardır:

Folat eksikliği anemisi

B-9 vitamini olarak da bilinen folat, esas olarak meyve ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunan bir besindir. Bu gıdalarda sürekli olarak eksik olan bir diyet, bir eksikliğe yol açabilir.

Folatı yiyeceklerden emememe de bir eksikliğe yol açabilir. Besinlerin çoğu besinleri ince bağırsağınızda emilir. Çölyak hastalığı gibi ince bağırsak hastalıkları olan veya cerrahi olarak çıkarılmış veya atlanan ince bağırsağın büyük bir kısmına sahip olan insanlar folatı veya bunun sentetik formunu, folik asidi emmekte güçlük çekebilirler. Alkol, folat emilimini azaltır, bu nedenle fazla alkol almak bir eksikliğe yol açabilir. Bazı anti-nöbet ilaçları gibi bazı reçeteli ilaçlar, bu besinin emilimini engelleyebilir.

Emziren hamile kadınlar ve kadınlar, böbrek hastalığı için hemodiyaliz geçiren insanlar gibi, folat için artan bir talep vardır. Bu artan talebin karşılanamaması, bir eksikliğe neden olabilir.

Vitamin B-12 eksikliği anemisi

Vitamin B-12 eksikliği, özellikle et, yumurta ve sütte bulunan B-12 vitamini eksik diyetinden kaynaklanabilir. Eğer ince bağırsağınız vitamin B-12’yi ememiyorsa, B-12 vitamini eksikliği anemisi de oluşabilir. Bu, mideniz veya ince bağırsağınıza (mide baypas ameliyatı gibi), ince bağırsağınızda anormal bakteriyel büyümeye veya Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi vitamin emilimine engel olan bir bağırsak hastalığından kaynaklanabilir. Vitamin B-12 eksikliği de kirlenmiş balıklardan alınan bir tenyadan kaynaklanabilir, çünkü tenya vücudunuzdaki besinleri temizler. Bununla birlikte, bir vitamin B-12 eksikliği çoğunlukla, içsel faktör olarak adlandırılan bir maddenin eksikliğinden kaynaklanır.

İçsel faktör, midede B-12 vitaminini birleştiren ve kan dolaşımınız tarafından emilecek ince bağırsaktan eskort edilen mide tarafından salgılanan bir proteindir. İçsel faktör olmadan, B-12 vitamini emilemez ve vücudunuzu atık olarak bırakır. İntrinsik faktörün eksikliği, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla onu üreten mide hücrelerine saldırdığı bir otoimmün reaksiyona bağlı olabilir. İç faktör eksikliğinden kaynaklanan Vitamin B-12 eksikliği anemisine pernisiyöz anemi denir.

C vitamini eksikliği anemisi

Yediğiniz besinlerden yeterli C vitamini almazsanız C vitamini eksikliği gelişebilir. C vitamini eksikliğiniz de eğer bir şey yiyeceklerden C vitamini emebilme yeteneğinizi bozarsa mümkündür. Örneğin, sigara içmek vücudunuzun C vitamini almasını engeller.

Çeşitli yiyecekleri içeren sağlıklı bir diyet seçerek bazı vitamin eksikliği anemilerini önleyebilirsiniz.

Folat bakımından zengin besinler şunlardır:

Koyu yeşil yapraklı sebzeler Fındık Ekmek, tahıl, makarna ve pirinç gibi zenginleştirilmiş tahıl ürünleri Meyve ve meyve suları

B-12 vitamini bakımından zengin besinler şunları içerir:

Yumurtalar Kahvaltılık gevrek gibi güçlendirilmiş gıdalar Süt, peynir ve yoğurt Kırmızı ve beyaz et ve kabuklu deniz ürünleri

C vitamini açısından zengin besinler şunlardır:

Brokoli Turunçgiller ve meyve suları Çilekler Tatlı biberler Domates

Yetişkinlerin çoğunun şu vitaminlerin günlük diyet miktarlarına ihtiyacı vardır:

Vitamin B-12 - 2.4 mikrogram (mcg)

Folat veya folik asit - 400 mcg

C Vitamini - 75 ila 90 miligram

Kaynak:Vitamin deficiency anemia

Geçen Ayın Yazıları