Stagflasyon nedir? Ekonominin gündemindeki Stagflasyon kelimesinin anlamı nedir

STAGFLASYON nedir? Stagflasyon kelime anlamı ne demek? Stagflasyon anlamı sözlükte nedir? Stagflasyon kullanım anlamı nedir? gibi sorular için Stagflasyon ne demek diye arıyorsanız doğru adrestesiniz.

STAGFLASYON NEDİR?

Bir ekonomide durgunluk ve işsizlik yaşanırken enflasyonun artmasıdır. Stagflasyon terimi temel olarak 1970’lerde ABD’deki kriz ortamını tanımlamak için kullanılmıştı. Stagflasyon terimi stagnant (durgun) ve inflation (enflasyon) terimlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Buradan da anlaşılacağı üzere ekonomide enflasyon ile durgunluğun beraber izlendiği dönemleri anlatmak için bu kavram kullanılır.

Bir ekonomide ekonomik büyümenin olmadığı, üretimin düştüğü, işsizlik oranının yüksek olduğu bir ortamda genel fiyat seviyesinin artıyor olması stagflasyon olarak tanımlanmaktadır. Görüldüğü üzere stagflasyon ortamı bir ekonomik çelişkiyi göstermektedir.

Politika seti olarak ekonomik krizlerin başa çıkılması zor olanlarından birisi budur. Stagflasyon dönemlerinde da bir yandan enflasyonla mücadele edecek bir yandan da ekonomiyi canlandıracak bir ekonomi politikası gerekiyor.

ABD’DE KRİZİ ANLATMAK İÇİN KULLANILMIŞTI

Stagflasyon esas olarak 1970’li yıllarda ABD’deki krizi tanımlamak için kullanılmıştı. 1970’li yıllarda petrol ihraç eden ülkeler topluluğu (OPEC) üyeleri Filistin’in İsrail tarafından işgal edilmesini protesto etmek için petrol üretimini kısmalarıyla giderek büyüyen petrol talebininin karşılanmamasıyla enflasyonun artıp büyümenin durmasına neden olmuştu. Bu durumdaki krizi tanımlamak için Stagflasyon terimi kullanılmıştır.

Geçen Ayın Yazıları