Sportif Direktör Ne Demek?

Sportif Direktör nedir? sportif direktör kelime anlamı ne demek? sportif direktör anlamı sözlükte nedir? sportif direktör kullanım anlamı nedir? gibi sorular için sportif direktör ne demek diye arıyorsanız doğru adrestesiniz.

SPORTİF DİREKTÖR NEDİR

Sportif direktör teknik direktörü baskı altına alan bir pozisyon değil aksine teknik birikimiyle ona destek olan, teknik kadro ve yönetim arasındaki köprü konumunda bulunan ve futbolcuların özel sorunları da dahil her konuda onlara destek olan bir mevkiidir.

TARİHÇE

1969 yılında “Genel Menajer” sıfatıyla yola devam kararı alan Manchester United’ın efsane ismi Matt Busby, teknik direktör olarak Wilf McGuinness’ı atamış, sonra onun görevine son vererek yeniden takımınbaşına geçmiştir. Fakat gerçek anlamda sportif direktörlük yapan ilk kişi olarak, Southampton’dan Lawrie McMenemy olarak kabul edilmektedir.[2] 1973’te teknik direktör olarak işbaşı yapan İngiliz, 1981 yılında Alan Ball’u teknik direktörlüğe atamıştır. McMenemy aynı zamanda kulüpte Dave Merrington ve Graeme Souness’ı da göreve getirmiştir. Bu görevin Alman futbolundaki elçisi ise de 1979 yılından beri Bayern Münih’te bu görevi yapan Uli Hoeneß’tir. Türkiye’de ise bu görev ilk kez Fenerbahçe’de Aykut Kocaman tarafından yapılmış Aykut Kocaman Cristoph Daum’un görevinden ayrılmasından sonra ise teknik direktörlüğe getirilmiştir. Trabzonspor’da ise bu göreve ilk kez Ünal Karaman getirilmiştir. Beşiktaş’ta bu görevi ilk kez Önder Özen yaparken son olarak 2013 yılında Galatasaray bu göreve eski futbolcusu Tomáš Ujfaluši’yi getirmiştir.

Geçen Ayın Yazıları